شهرآرا

شش قرن و شش سال موسیقی عبدالقادر مراغی، حاصل کار محمدرضا درویشی و همکارانش، مستند "شش قرن و شش سال موسیقی" ساخته مجتبی میرطهماسب و یادی از علیرضا خورشیدفر در آخرین برنامه از فصل اول شهرآرا.
مردی برای تمام فصول، آرزوی بهمن فرمان آرا و فعالیت های هنری او و کارن همایون فر در شهرآرای این هفته.
موفقیت گروه آوازی پاسارگاد در فستیوال گروه اسپانیا، نگاهی به فعالیت های هنری مرضیه برومند در پی اکران شهرموش های دو و دنیای موسیقی فیلم محمد رضا عیقلی در شهرآرای این هفته.
نگاهی به زندگی پیرمرد دریای ترجمه ایران نجف دریا بندری، فستیوال کن از روی رد کارپت عطاران و سهراب پور ناظری و فعالیت هایش در نیشتمان و خارج از آن
رابطه ی شعر موسیقی با پرداختن به آثار یغما گلروئی نگاهی به آثار سودابه مرتضائی به بهانه ی درخشش فیلم ماکاندو در فستیوال ویناله و نگاهی به آثار و فعالیت های استاد موسیقی کلاسیک ایرانی فرهاد فخرالدینی
گرفتن نشان شوالیه فرانسه توسط کامبیز درمبخش، به بهانه اکران آتش بس دو نگاهی به کارنامه تهمینه میلانی و مرتضی پاشایی در شهرآرای این هفته.
معرفی مهران روحانی، اجرای آثار سمفونی ایرانی توسط هنرمندان غیر ایرانی، فیلم آرایش غلیظ و نگاهی به فعالیت های هنری همایون شجریان در شهرآرای این هفته.
در شهرآرای این هفته: معرفی مختصر کیتارو به بهانه برگزاری کنسرت او در ایران، شهاب حسینی با سی و هشت نقش در اولین ساخته سینماییش و شیپور صلح علی قمصری که در تهران نواخته شد.
حضور اصغر فرهادی به عنوان رئیس هیئت داوران در جشنواره بوسان و به بهانه سمینار یک روزه با عنوان "محسن مخمل باف و حقیقت سینما" در این جشنواره، نگاهی خواهیم داشت به زندگی هنری و آثار محسن مخمل باف و خانواده اش و معرفی گروه کامکارها
پخش فیلم مستند "برادران امیدوار" در جشنواره فیلم ایرانی سان فرانسیسکو و مراسم بزرگداشت پوران درخشنده در این جشنواره و در بخش موسیقی نگاهی داریم به گروه موسیقی "پالت" در برنامه این هفته شهرآرا
معرفی محمد یعقوبی نمایشنامه نویس و تعدادی از آثار او و در بخش موسیقی معرفی موسیقی خلیجی و فعالیت های هنری سعید شنبه زاده در شهرآرای این هفته.
معرفی نماینده ایران در اسکار، معرفی رضا میرکریمی، فعالیت های هنری پرویز مشکاتیان و گفتگو درباره ابولا در شهرآرای این هفته.
جشنواره فیلم تورنتو و حضور ایرانیان در این جشنواره و به بهانه فیلم "آواز بی سرزمین" نگاهی داشتیم به فعالیت هنری زنان از قبل از انقلاب اسلامی تا به امروز
در شهرآرای این هفته می بینیم: نگاهی به جشنواره ونیز و حضور فیلم های ایرانی در این جشنواره، آشنائی با گروه چارتار و مروری بر آثار این گروه نوپا.
در سی و دومین شهرآرا نگاهی داریم به جشنواره فیلم مونترال، فعالیت های حافظ و شهرام ناظری و در پایان به دنبال بهانه ای برای موثر بودن و قدم مثبت برداشتن نظرات شما را می طلبیم.
در شهرآرای این هفته یادی خواهیم کرد از سیمین بهبهانی و مختصری از زندگی پرثمر او، از افتخار آفرینی رامین گلستانیان دانشمند فیزیک خواهیم گفت و در گفتگوی آخر صحبتی خواهیم داشت از اهداف چالش آب سرد و فعالیت های شبیه به آن مانند ساختن دیواری برای شناختن بچه هایی با سیندروم داوون که راههایی برای اطلاع رسانی درباره بیماری های نادر هستند.
نویسندگی و کارگردانی نمایش دورهمی زنان شکسپیر توسط بهاره رهنما به مناسبت چهارصد و پنجاهمین سالگرد تولد شکسپیر،علم و موسیقی و اولین دستگاههای ضبط صدا ، آشنایی با ساز ترمین و نحوه کار این ساز الکتریکی در شهرآرای این هفته
موفقیت میریم میرزاخانی، دریافت جایزه مانها توسط محسن مخمل باف، درگذشت رابین ویلیامز و فعالیت های هنری مجید درخشانی در شهرآرای این هفته.
در شهرآرای این هفته با شهرزاد سپانلو و گروه رستاک آشنا می شویم و گفتگویی خواهیم داشت درباره اینکه آیا موسیقی هدف است یا وسیله. نظراتتون رو با تلفن و ایمیل یا فیس بوک با ما درمیون بذارید.
یادی از حسین معدنی سرمربی تیم والیبال ایران، نگاهی به تاریخچه سبک موسیقی بلوز و گفتگو درباره تفکیک جنسیتی و مسئله تحکیم خانواده در شهرآرای این هفته.
هوشنگ گلشیری و جایزه ادبی گلشیری، گروه کر و اجراهای کرال و گفتگو درباره رسانه ها، عامل شیوع خشونت یا عامل آشکار شدن مشکلات پنهان؟ با شهرآرای این هفته با ما همراه باشید و نظراتتون رو برامون بنویسید.
در هشتمین جشنواره کر که در شهر ریگا برگزار شد، گروه آوازی تهران موفق به دریافت دو مدال طلا و یک مدال نقره شد. به همین بهانه در شهرآرای این هفته به بررسی تاریخچه مختصری از این گروه خواهیم پرداخت.
کاربرد موسیقی در آموزش الفبا، اعداد، ورزش، زبان، ریاضیات و کمک به درک مفاهیم عاطفی و روانشناسی در شهرآرای این هفته.
معرفی هانیبال یوسف و موسیقی کلیسایی و جایگاه موسیقی در دین موضوع شهرآرای این هفته است.
به بهانه حضور نیکی کریمی به عنوان رئیس جشنواره ادین بورگ معرفی کوتاهی از این کارگردان و بازیگر کشورمان خواهیم داشت، گوشه ای از خدمات اجتماعی- فرهنگی خانم بیتا دریاباری را مرور خواهیم کرد و در بخش گفتگو درباره کمک های خیریه و دلیل کمرنگ بودن فعالیت های خدماتی در ایران صحبت میکنیم.
در شهرآرای این هفته به بهانه مجوز گرفتن فیلم "عصبانی نیستم" معرفی کوتاهی از رضا درمیشیان داریم و در بخش موسیقی مختصرا فعالیت های استاد محمدرضا شجریان را بررسی خواهیم کرد و در انتها تشکر و قدردانی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران.
به بهانه درگذشت فرح عافیت پور، خواننده قدیمی اپرای کشورمون، شهرآرای این هفته را به اپرا و تاریخچه کوتاهی از این هنر در ایران اختصاص دادیم.
در تب و تاب جام جهانی شهرآرا هم نگاهی فرهنگی هنری خواهد داشت به مقوله ورزش. همراه ما باشید با ویژه برنامه فرهنگی ورزشی شهرآرا.
به بهانه انتخاب پریسا مقتدی به ریاست تئاتر شهر، نگاهی داریم به تاریخچه ی تئاتر شهر و مروری بر سرودهای ملی در شهرآرای این هفته.
نگاهی به زندگی هوشنگ سیحون، یادی از نیما وارسته و به بهانه درخواست راه اندازی دوباره ارکستر ملی، تاریخچه ای مختصر از ارکسترهای مختلف ایران، در برنامه این هفته شهرآرا.
نگاهی به زندگی و فعالیت های هنری لیلا حاتمی، کاربردهای موسیقی و گفتگو درباره زندانیان عقیدتی در برنامه این هفته شهرآرا.
نمایشگاه کتاب در ایران، ترانه "هپی" یا شادی از فارل ویلیام و نظرات شما درباره برنامه های نوین تی وی موضوعات این هفته شهرآراست.
نگاهی به خطاشی یا خط نقاشی، نمایشگاه خط نقاشی محمد نوریزاد، و مختصری از زندگی زنده یاد استاد محمد رضا لطفی بخش های این هفته شهرآراست.
در این برنامه شهرآرا نگاهی خواهیم داشت به فیلم حوض نقاشی و موسیقی آکاپلا . موضوع گفتگوی این هفته سانسور یا بی توجهی؟!
نگاهی به آثار آقای پرویز تناولی مروری بر تلفیق در موسیقی و گفتگو در مورد کنکور
بازهم صحبت درباره نوروز، اینبار تو کشورهای دیگه، سازهای جدید در موسیقی ایران و بالاخره صحبتی درباره اعدام. در دوازدهمین برنامه شهرآرا همراه ما باشید.
انتخاب عباس کیارستمی برای داوری جشنواره کن، ردپای بهار درموسیقی و شادی در خانواده و جامعه موضوعات شهرآرا در این برنامه است.
ویژه نوروز - عید شما مبارک - صد سال به از این سالها
این برنامه نگاهی به خیمه شب بازی، موسیقی گروهی نوروزی، عید دیدنی با فرزام فتاحی و نگاهی به مراسم عید دیدنی
معرفی عکاس ایرانی رضا دقتی و آشنایی با فعالیت های انسان دوستانه او، موسییقی کودکان و تنبیه دانش آموزان در مدارس موضوعات این هفته شهرآراست.
یادی از منصور کوشان و آثار ارزشمند او، موسیقی رپ و تاریخچه آن و گفتگو درباره مطبوعات در شهرآرای این هفته.
در این برنامه درباره هنرهای خیابانی مثل پانتومیم، رقص، نقاشی های سه بعدی و گرافیتی صحبت می کنیم و رقص را در جوامع ، قومیت ها و کشورهای مختلف برسی می کنیم. موضوع مورد گفتگوی این هفته آزارهای خیابانیست. بدنبال پاسخ این پرسش که چرا فرهنگ متلک و چشم چرانی در کشور ما رایج است؟
حضور موثر زنان در جشنواره فیلم فجر، موسیقی محلی در ایران و آزادی بیان موضوع بخش های مختلف شهرآرای این هفته هستند.
شهرآرا شهرمن، شهر تو، شهر خوبيهاست و اين برنامه معرفى هنرمند خوب كودكان و چشم نواز خيابون ها، فيروزه گل محمدى و نگاهى دقيق تر به هنر در خيابان و اينبار موسيقى خيابونى و در آخر گفتگو يا بازى يا گفتگو درباره ى بازى
نگاهی به تاریخچه جشنواره فیلم فجر، گفتگویی درباره تابوها و نگاه زن به موسیقی در شهرآرای این هفته.
در این برنامه شهرآرا نگاهی خواهیم داشت به فیلم "هیس دخترها فریاد نمیزنند" و نگاه موسیقی به زن را در موسیقی ایران دنبال می کنیم.
در این برنامه شهرآرا نگاهی خواهیم داشت به فیلم حوض نقاشی و موسیقی آکاپلا . موضوع گفتگوی این هفته سانسور یا بی توجهی؟!
نگاهی به گلدن گلوب و موسیقی های زیر زمینی و گفتگو راجع به آزادی انسان و کنترل و نظارت، بخش هایی از اولین قسمت برنامه شهرآرا هستند.