همسایه

همسایه پائینی: انقدر تعداد آدمایی كه از راه اغفال ديگران كسب درامد ميكنن زياد شده كه در واقع كمك آدم دور ريختن پوله و موسسات خيريه قابل اعتماد مطمئن ترين راه كمك كردن و كمك گرفتنن. همسایه بغلی: یکی از راه های سواستفاده از احساسات مردم برای رونق درآمد گدائی استفاده از زن ها و بچه هاست و به خاطر همین هم تعداد گداهای زن و کودک تو شهرها روزبروز بیشتر میشه. همسایه بالائی: تكدی فرآیندیه كه بر اساس اون، فرد متكدی از دسترنج ديگران بهره مند می شه و پيامدهای منفی اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی رو برای كشوربوجود میاره.
گزارشی از فعالیت های انجمن بهایی در دانشگاه مریند. این انجمن با پایه ریزی دانش و نگرش علمی تلاش دارد که به ساختن دنیایی بهتر کمک کند. موضوع این قسمت خشونت علیه زنان.
همسایه پایینی: اگه همه ی لیاقتهای علمی رو داشته باشی ولی از پس شهریه ی دانشگاه آزاد یر نیای باید یری پیک موتوری بشی یا هر سال کنکور رو تجربه کنی که ممکنه به خاطر لیاقت علمیت قبول شی اما بنا به شهروند درجه دو بودن جلوی تحصیلت گرفته میشه. همسایه بغلی: سالهاست تو کشور ما و توی خیلی از جوامع سنتی وقتی صحبت از حقوق شهروندی میشه منظور حقوق مرداست و برای زنان تبصره هائی وجود داره. همسایه بالایی: در حالی که بعضی از مسئولین کشورمون به واسطه ی تولد وتابعیت بهائیان ایرانی اونها رو مشمول حقوق شهروندی میدونن بعضی دیگه حتی همین حق رو هم علنا انکار میکنن و برخی دیگه این حقوق رو هم عملن نادیده میگیرن
همسایه بغلی: درسته که ممکنه پول خوشبختی‌ نیاره اما فقر حتما بدبختی میاره. اما هرچقدرم که بخوایم فقر عاطفی روبا پول کمرنگ جلوه اش بدیم بالاخره زندگی‌ رو از هم میپاشونه. همسایه بالائی: افراد مختلف برای دستیابی به آرامش راه‌های متفاوتی را انتخاب می‌کنن. برخی‌ به روش‌هایی برای فراموشی دغدغه‌های زندگی‌ متوسل میشن. بعضی‌ دیگه سعی‌ می‌کنن که با حذف صورت مساله و ایجاد مشغله‌های ذهنی‌ بهش بی‌ توجه باشن و دسته‌ی دیگه هم سعی‌ می‌کنن که ساحل آرامش رو در یافتن پاسخی به نیاز‌های روحانی خودشون ببینین.
همسایه پایینی: جبر زمانه و جبر جغرافیایی برای چیه و چطور میشه عوضش کرد؟ همسایه بغلی: کاش یه جایی بدنیا میاومدم که شرایط خانمها با آقایون برابر بود. همسایه بالایی: رابطه مستقیم بین زندگی اجتماعی و عوامل اقلیمی وجود داره
همسایه پایینی: وقتي اسم امنيت مياد آدم ياد پليس ميفته وقتی هم ياد پليس افتادی تنت شروع ميكنه به لرزيدن و ياد جريمه و گشت و بگير وببند ميفتی.
همسایه بغلی: گاهي دستایی تو كاره كه از ناامني برای خودش امنيت درست ميكنه و در مقابل اسيد پاشی ها سكوت ميكنه. به قول همسايه پائينی امنيت يعنی اينكه وقتی از ناامنی شكايت داری بتونی در كمال امنيت شكايتت رو مطرح كنی.
همسایه بالایی:با ظهور فضای سایبری، کاربران یا همون شهروندان سایبری هم نیاز به احساس امنیت برای انجام امور خودشون دارن که این امنیت اول با افزایش سطح آگاهی و دانش خود کاربران و بعد هم با کمک شرکت‌های امنیتی و مراجع قانونی و پلیس‌های سایبری فراهم می‌شه.
اجرای زنده از "لانی نش" در کنفرانس سالانه آریزونا
همسایه پایینی: ميگن خرافات بيشتر مال نسلهای گذشته ست و جوونا كمتر اهل خرافه و خرافه پرستين اما خيلی از رفتارای ما هم نشونه هائی از خرافه توش وجود داره. مثل اين توهم كه آدم هرچی رو به شدت بخواد، اتفاق ميافته! اعتقادی كه اين روزا خيلی بين جوونا شيوع پيدا كرده. همسایه بغلی: تحقیقات نشون میده که اصولن ما خانم ها بیشتر از اقایون گرایش های مذهبی و توجه به مسائل ماوراالطبیعه داریم و همین باعث شده که خیلی به ورطه ی افتادن تو دام خرافات هم نزدیک شیم. شاید این به خاطر ظلمیه که مردان از اول تاریخ بر زنها روا داشتن و آونا رو از حقوق واقعی خودشون محروم کردن و اونا هم سعی کردن از راههای غیر مستقیم با مردان مقابله کنن چون نتونستن دنیاشون رو خودشون بسازن تصمیم گرفتن با فال و پیشگوئی از آینده سر در بیارن و اونو تغییر بدن. همسایه بالایی: شواهد و تحقيقات نشون ميده كه وقتی افراد احساس می‌کنن که نمی‌تونن برای شرایط زندگی خودشون کاری بكنن به افکار و عقاید خرافی رو ميارن. تحقیقات نشان می‌دهند که انواع رفتارهای خرافی در طبقه پایین اجتماع ، افراد دارای سطح هوشی و تحصیلاتی پایین و آنهایی که در محیط خانوادگی خود دارای والدین مستبد و انظباط خشن هستند، بیشتر دیده می‌شود. راه حل نهایی که اغلب برای مبارزه با رفتارهای خرافی پیشنهاد می‌شود آموزش و پرورش مردمه
همسایه پایینی: بحران کمبود منابع طبیعی فقط یه شعار نیست، کاش بجای اینکه صبر کنیم تا یه روز از سر ناچاری براش یه کاری کنیم سر فرصت به یه چاره درست و حسابی بیاندیشیم. همسایه بغلی: برعکس جوامع پیشرفته که سعیشون اینه که زنها در چرخه اقتصاد و اجتماع فعال تر باشن، تو کشور ما حرف از خونه نشین کردن زنهاست! و اینکه چطور میشه کار بیرون رو به مردها سپرد و کار خونه رو به زنها. والا تو این دنیای مدرن دیگه تفاوتی بین مرد و زن نیست. همسایه بالایی: به عقیدهٔ کارشناسان با افزایش جمعیت جهان در چند سدهٔ گذشته و ترویج روند مصرف گرایی، امروزه کرهٔ زمین و موجوداتی که در اون زندگی‌ می‌کنن با چالش جدی روبرو شدن و اگه این روند همینطور ادامه پیدا کنه فجایعی انسانی‌ و زیست محیطی‌ غیر قابل اجتناب خواهند بود.
همسایه پایینی: نسل ما نسلی که رویاها و بازیهای دوران کودکی خود را در خشونت عریان جنگ سپری کرد و تاثیرات آن بی شک تا مدتها باقی خواهد ماند کاش نسل فردا دنیایی داشته باشه که هیچ کس موشک روی خواب کودک نیاندازه. همسایه بغلی: شاید واسه اون کسی‌ که تو جنگ کشته میشه همه چی تو یه ثانیه تموم بشه اما برای نزدیکاش مثل یه بغض نشکسته تو گلو همیشه باقی‌ میمونه. همسایه بالایی: برای رهایی از جنگ مهمترین گام فرهنگ سازی و آگاه کردن افراد در خصوص عواقب جبران ناپذیر جنگ است. در این میان ادیان و آئین‌های صلح جویانه می‌توانند نقش مهمی‌ را ایفا کنند.
همسایه پایینی: نوع پيشرفته ای از برده داری تو كشورهای پيشرفته برده داری به روش بالا بردن نيازها و تغيير هر روزه اين نیازهاست تا جوونا به بردگی خود خواسته ای برای رسيدن به اين نيازها تن بدن و برده ی اين نيازها باشن. همسایه بغلی: درسته که وضعیت خانم ها از ذلتی که در طول تاریخ داشته تا حدی رهائی پیدا کرده ولی هنوز ما با دوتا پدیده مواجه ایم یکی آدم های متحجری که هنوز هم به دنبال برده نگه داشتن زن ها هستن و دوم به شکل امروزی ترش که ظاهرش بدست اوردن زندگی بهتر و درآمد بیشتره ولی در واقع از زن ها سو استفاده میشه. همسایه بالایی: درسته که انسان همیشه در قبال کاری که انجام میداده به گونه ای خودش رو لحاظ توان جسمی و فکری و حتی خلاقیت هاش میفروخته و هنوز هم میفروشه اما فرق های عمده ای بین شکلهای سنتی و مدرن برده داری وجود داره.
همسایه پایینی: تغییرات فیزیکی و هورمونی در دوره بلوغ باعث نوعی افسردگی موقت میشه وبی توجهی به اون میتونه عواقب بدی داشته باشه. طبق آمار، خودکشی سومین دلیل مرگ در میون جوونا ونوجوونای بین ۱۵ تا ۲۴ ساله. همسایه بغلی: بین سنین 11 و 13 سال میزان رشد افسردگی تو دخترها افزایش پیدا میکنه تا سن 15 سالگی که دخترها دو برابر نسبت به پسرها دوره افسردگی را تجربه می کنند. همسایه بالایی: غمگین بودن واکنش طبیعی بدن به مشکلات زندگی و از دست‌دادن چیزها و کسانی که به آنها علاقه منده، اما زمانیکه این احساس غم، بی‌امیدی، بی‌چارگی و بی‌ارزشی بیشتر از چند روز یا چند هفته طول بکشه، افسردگی به عنوان یک بیماری مطرح میشه.
همسایه پایینی: سعی كردم تو گپ زدنا با همسایه هامون موضوعات رو از ديد يه جوون، فارغ از جنسيت وعقيده و مرامش ببينم. از ديد متفاوت و تابو شكن يه جوون با خلاقيت به دنبال راه حل ها بودم و از لابلای كامنتهاتون تو فيسبوك و وبلگا سعی كردم نظر شما رو طرح كنم اميدوارم نماينده خوبی تو جمع همسايه ها براتون بوده و باشم. همسایه بغلی: درسته كه من هميشه از زاويه ديد خانم ها به مسايل نگاه كردم يا قرار بود نگاه كنم اما خدا وكيلي شما هم مثل من فكر نميكنيد كه مشكلات درست نميشه مگه اینکه قبلش تساوی حقوق بوجود اومده باشه و زنها هم در تصمیم گیری ها سهیم باشن وگرنه مگه برای من، زن و مرد و حق و حقوقشون فرق میکنه که انقدر بهم میگید فمنیست؟! والله! همسایه بالایی: در سال میلادی گذشته تلاش کردیم با طرح مشکلات و شناخت اونها دقت و حساسیت جامعه رو افزایش بدیم و به دنبال راه حل بگردیم تا ضمن درک موقعیت و شناخت مشکلات به آینده ای روشن امیدوار بمونیم.
همسایه پایینی: ظاهراً اون قدیما شاه ها واسه اینکه دقت هدف گیریشون رو به رخ بقیه بکشن می‌رفتن شکار. اما تو دنیای مدرن که آدما نسبت به خیلی‌ چیزا آگاه تر شدن به نظرم عجیب میاد که بعضیا‌ فقط واسه سرگرمی دنبال گرفتن حق حیات از یه موجود دیگه باشن!همسايه بغلی:علاقهٔ ما آدما به داشتن اشیا نایاب باعث میشه که دلال‌هایی‌ پیدا بشن که به خاطر سود دست به هر اقدام بیرحمانه‌ای بزنن. از کشتن گونه‌های کمیاب گرفته تا زنده زنده پوست کندن حیوونای بیچاره برای درست کردن کیف و کفش و لباس. اینجاست که وظیفه ماست که با نخریدن این کالا‌ها بازارشون رو از رونق بندازیم.همسايه بالائی: هواداران حقوق جانوران بر این باورند که ایجاد درد و رنج برای جانوران نادرسته و جانوران نباید خورده بشن، در باغ وحش‌ها اسیر و زندانی باشن، در تحقیقات دردناک، یا هر نوع تحقیقات دیگری از آنها استفاده بشه و خصوصاً اینکه نباید برای توسعه زندگی انسان‌ها به محیط زندگی آنان تجاوز بشه.
همسایه پایینی: نمیدونم چرا هرچي راه هائي  بهم نزديك تر شدنمون بيشتر شد از هم دورتر شديم و هرچي خواستيم همبستگيمون بيشتر بشه گسستگي جاي اون رو گرفت؟!! همسايه بغلی: شايد اونچيزی كه دنيا كم داره تا به همبستگی واقعيش برسه برابری هست كه بايد بين حقوق زن و مرد ايجاد بشه و همبستگيه كه بايد بين زن و مرد بوجود بياد و هر جا اين گسستگی عميقتره جنگ و فقر و فساد بيشتره! همسايه بالائی: جامعه بهائی مانتد بسياری از نهادهای جهانی تلاش داره تا يك وحدت و همبستگی جهانی عليرغم تقسيمات اداری و جغرافيایی در جهان بوجود بياره و شعار وحدت عالم انسانی رو سر لوحه فعاليت های اجتماعی خودش قرار داده.
همسایه پایینی: با وجود اینهمه كانال داخلی و چند صد تا كانال ماهواره ای و برنامه های اينترنتی هيچ دو نفری يه چيز رو نگاه نميكنن و به خاطر همين هيچ حرف مشتركی هم با هم نداريم. همسايه بغلی: تلويزيون با همه فوايدی كه داره ضررهای زيادی هم داره و هيچ وقت جای ارتباط با بقيه اعضای خانواده رو نميگيره و من موندم چرا ما روز جهانی كودك و تلويزيون داريم اما روز جهانی كودك و كتاب نداريم!همسايه بالائی: تحقیقات نشون میدن بین ساعات تماشای تلویزیون و سختی مطالعه در کودکان رابطه مستقیم وجود داره البته با همه ی مشکلاتی که ممکنه این وسایل برای رشد بچه ها و به طریق اولی رشد جامعه داشته باشه بخشی از زندگی امروزیه که نه تنها نمیشه ازش چشم پوشید که استفاده ی درست از اون میتونه بسیار مفید و سازنده باشه.
همسایه پایینی: بنظر من عوض اینکه با مبتلاهای به ایدز مثل مجرم رفتار بشه باید فرهنگ سازی کنیم و جوونا رو آگاه کنیم نه صورت مسئله رو پاک کنیم.
همسايه بغلی: مهم‌ترین عاملی که شانس آلودگی جنین به ویروس اچ.آی.وی رو تعیین می‌کنه تعداد ویروس در هر میلی‌لیتر خون مادره. یعنی‌ هر قدر تعداد سلول‌های دفاعی بیشتر و ویروس‌ها کمتر باشن، شانس به دنیا آمدن نوزاد سالم بیشتره.
همسايه بالائی: ایدز اولین بار تو سال ۱۹۸۱ شناخته شد، از زمان کشف اون تا سال ۲۰۰۹، این بیماری باعث مرگ ۳۰ میلیون نفر شده. در حال حاضر حوزه شیوع این بیماری بسیار وسیع و در حال گسترشه.‎
همسايه پائيني:از قديم گفتن عقل سالم تو بدن سالمه ولي اين روزا پي بردن كه بدن سالم هم تو عقل سالمه يعني اگهادم عقلش درست كار كنه نميذاره يه لحظه تو سلامتش اختلالي بوجود بياد تازه فهميدن كه سلامترجسم تو سلامت روان هم كلي تاثير داره
همسايه بغلي : اگر در هر كدوم از مراحل رشد و زندگی اختلالي تو سلامت تن و روان زن ها به وجود بياد نه تنها مستقيمن به نيمي از جامعه اسيب وارد اومده در اصل سلامت كل جامعه به طور غير مستقيم از طريق مادران ناتوان در معرض اسيب قرار ميگيره
همسايه بالائي : مفهوم سلامتي تنها نداشتن بيماري و نقص عضو نيست بلكه آسايش كامل جسمي ، روحي و اجتماعي است بنا بر تعریف سازمان بهداشت جهانی، تندرستی تنها فقدان بیماری یا نواقص دیگر در بدن نیست بلکه «تندرستی نداشتن هیچ‌گونه مشکل روانی، اجتماعی
همسایه پایینی: من خودم سعي ميكنم تو برخورد با بچه هام نذارم اين اختلاف سليقه ها تبديل به شكاف بين نسل ها بشه و هرجور بتونم خودم رو آپديت مي كنم. همسایه بغلی: فكر ميكنيد يه روزی ممكنه پدر مادرا بپذيرن كه دختر امروزی رو بايد كمك كرد تا حقوق از دست رفتش رو پيدا كنه؟ و اين نياز امروز دنيای ماست
يعنی اين شكاف ممكنه يه روزی كمتر بشه و خانواده ها دختراشون رو هم مث پسراشون قبول داشته باشن؟ همسایه بالایی: گفت و گو کليد حل بسياری از مشکلاته. اگر نسل بالغ و نسل جديد هر کدوم با علاقه و بدون پيشداوری به حرف هم گوش بدن و هديگه رو صاحب عقل و خرد و واجد اراده، آزادي و اختيار ببينند می توانند با هم ارتباط صحيحی داشته باشند.
"همسایه پایینی: تو کشورهایی که بیمه درمانی همگانی هست کسی از بی پولی ا ز درمان مناسب محروم نمیشه. کاش تو ایران هم قسمتی از درامد نفتی صرف ایجاد زیرساخت ها میشد! همسایه بغلی: . من میگم برای ایجاد امکانات مناسب رفاهی واسه این مردم اول از همه باید نظام اداری رو اصلاح کرد که هم کلی‌ از سرمایه مملکت رو به هدر نده هم همه چیزو با هزار جور مشکل روبرو نکنه. والا! همسایه بالایی: یکی‌ از دهها مواردی که در چارچوب نظام‌های اجرایی کشورهای توسعه یافته پیشبینی‌ شده فراهم آوردن خدمات اجتماعی و رفاهی برای افراد نیازمنده."
"همسایه پایینی: به نظر من به جای اينكه ادما برای كار راهی شهرای بزرگ بشن باید كمك كرد تا كارای كوچيك و روستائی از درامد و اعتبار بيشتری برخوردار بشن.
همسایه بغلی: نميدونم چقدر اين امكانات سرابی ارزش داره ولي لابد داره كه سيل مهاجرت از روستاها و شهرای كوچيك با همه ی سختياش و خطراتش تمومی نداره. همسایه بالایی: تاریخچه حاشیه نشینی در جهان به نوعی به انقلاب صنعتی وبه رشد شهرها بر میگرده و در کشورهای در حال توسعه، که صنعت نه محصول توسعه تولیدات داخلی، بلکه حاصل واردات کالاست، حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها شکل میگیره."
"همسایه پایینی: نوجوونی هم عالمي داشت واسه خودش من فقط میخواستم از خودم دفاع کنم و والدینم هم فقط میخواستن منو نصیحت کنن! حالا میبینم کافی بود فقط یه کم مادر و پدرم به من اعتماد میکردن و قبولم داشتن همین مسئله مطمئنن من رو مسئول تر میکرد. همسایه بغلی: من فکر میکنم ما به جای اینکه محدودیت و فشار بیشتری روی دخترامون بذاریم باید باهاشون آزادانه حرف بزنیم اجازه بدیم اونها هم بدون ترس با ما درد دل کنن همرا بودن با بچه ها خصوصا دخترا خیلی بیشتر از محدود کردنشون جواب میده. باور کنید! همسایه بالایی: توي این دوره نوجوون بین خواسته های متضاد قرار داره و با دو مسئله اساسی روبروست: یک-بازنگری و بازسازی ارتباط با والدین و بزرگسالان و جامعه. دو-بازشناسی و بازسازی خودش به عنوان یک فرد مستقل"
همسایه پایینی: بچه که بودیم فکر میکردیم واسه بزرگ شدن باید لبی به سیگار زد. اما هرچی بزرگتر شدیم واقعیت غم انگیزی از پشت ظاهر جذاب سیگار بیرون زد. همسایه بغلی: تازگی ها قلیون کشیدن اینقدر مد شده که اگه تو مهمونیا نباشه انگار یه چیزی کمه. کارشناسا میگن تو یه بار قلیون کشیدن آدم در معرض حجم دود 100- 200 برابر بیشتر از یه سیگار قرار میگیره. همسایه بالایی: صنعت دخانیات یکی از پرسودترین صنایع جهان است و با وجود تمام ضررهایی که به بدن انسان میزنه هنوز پابرجاست. در ایران حدودا سالی 11 هزار نفر بخاطر مصرف دخانیات فوت میشوند
همسایه پایینی: ما كه تا اخرش نفهميدیم قراره درس بخونيم كه چكاره بشيم. اين فرمولای رياضی و فيزيك و شيمی كی و كجا تو زندگی واقعی ما فايده داشته؟! همسایه بغلی: گذشته از همه مشکلات آموزشی کشورمون مسئله جدایی دخترا و پسرها آسیب زیادی به سلامت جامعه بزرگسال کشورمون زده. همسایه بالایی: نظام آموزشی کشور ما بر محور حفظیات و تئوریست و این کشور را با بحران عدم پیشرفت در صنعت مواجه کرده.
همسایه پایینی: زندگی تو مملکتی که آدما بخاطر عقیده شون به زندان می افتن اونقدر تلخه که امید رو تو وجود آدم از بین میبره. همسایه بغلی: آدمای خلافکار هر جرمی هم که مرتکب شده باشن دادگاهشون باید عادلانه باشه. همسایه بالایی: بخاطر رشد اختلاف طبقاتیزمینه ارتکاب جرم در حال افزایشِ و ظرفیت زندان ها جوابگوی نگهداری افراد نیست. بنابراین بهتر است بجای بالا بردن هزینه ارتکاب جرم در مسیر فرهنگ سازی تلاش کنیم.
همسایه پائینی : يعني لازمه تو اين دهكده كوچيك كه بهش ميگن زمين براي رفتن از يه جا به جاي ديگه انقد مصيبت كشيد و واقعا اين خطها چه ميكنه با ما كه ميشيم دشمن هم همش دنبال اينيم كه يه ذره اين خط و جابجا كنيم يا يه چيزی از همسايمون كش بريم اينه وحدت نوع بشر؟ همسایه بغلی: بهم ميگفت جهان وطني و دهكده جهانی همش قصه ست. هر وقت تونستی نسبت به گرسنگی همه بچه ها احساس مسئوليت كنی اونوقت ميتونی فكر كنی كه ميشه ديگران رو هم تو منافع مليت سهيم بدونی. همسایه بالایی: جهان وطنی مکتبیه كه در برابر ملی گرایی و البته میهن پرستی قد فراز کرده و مدعیه که میتونه انسان ها را به ایده الی که از دیر باز در اخلاق و سیاست داشتن برسونه
"همسایه پائینی: از قدیم گفتن پول چرک دسته. اما همه ی اونائی که گفتن پول چرک دسته یا اصولا پول ندیده بودن یا اینکه اینقدر از این چرکا جمع کردن که کسی دیگه دچار آلودگی از چرک دست نشه.
همسایه بغلی: شاید باور کردنش سخت باشه ولی فقر برای مردا و زنا تعریفش و اثراتش و حتی حدش متفاوته و به خاطر همین هم یه اصطلاحی باب شده با عنوان فقر زنانه.
همسایه بالائی: درسته که همه ی فقرا مجرم نیستن و همه ی مجرمین هم فقیر نیستن، اما فقر یکی از مهمترین عواملیه که افراد رو در خطر ارتکاب به جرم قرار میده. "
همسایه پایینی: وحدت رو نمیشه با تفرقه بوجود آورد. راه رسیدن به خوشبختی ها جنگ نیست. همسایه بغلی: اگر خانمها بتونن حس جنگ ستیزی رو تو بچه هاشون تقویت کنن و تو جامعه نقش موثرتری داشته باشن، بیشتر جنگ و ستیزها از بین میره. همسایه بالایی: معتقد بودن به وحدت اساس ادیان باعث احترام به عقاید دیگران، محافظت از حقوق و کرامت انسانی و مذاکرات دوستانه بجای جنگ خواهد بود.
همسایه پائینی: کارشناسها می گن میزان بیسوادی با توسعه اقتصادی رابطه مستقیم داره. همسایه بغلی: با وجود 236 هزار کودک بیسواد، کاش بجای سرمایه گذاری تو بخش نظامی برای آینده بچه ها فکری میکردیم. همسایه بالایی: آموزش و تربیت دختران مهمتر و مرجح بر تربیت پسران هست چون اونها مادران فردا هستند و تربیت نسل بعدی به عهده اونهاست.
همسایه پائینی: البته من از خیر خونه دار شدن گذشتم ولی یکی از شرط های ازدواج داشتن خونه هست که اون از خیر ما نمیگذره. همسایه بغلی: خونه طلب یه زن از شوهرش نیست باید با همکاری زن و شوهر تهیه بشه ولی به شرط اینکه امکان این همکاری بوجود بیاد. همسایه بالایی: مسکن حق طبیعی هر فرد هست که در کشو.ر ما به یک معضل تبدیل شده چون جمعیت شش میلیونی شهرنشین در سال 1375 به پنجاه و سه میلیون در سال 1390 تبدیل شده
همسایه پائینی: یاد نگرفتیم ارزش کار خوب به خودشه همیشه فقط بخاطر دستمزد یا پاداش اخروی کارخیر کردیم. همسایه بغلی: دقت کردید اعضای انجمن های خیریه بیشتر خانمها هستن؟ ولی خودشون به دلیل شرایط قانونی و فرهنگی نیازمندیهای زیادی دارن. همسایه بالایی: چیزی که تعدیل کننده فعالیت های بخش خصوصی و دولتی هست فعالیت های مردمی یا سازمان های خیریه است
همسایه پائینی: ما که از خیر خونه دار شدن گذشتیم ولی یکی از شرایط ازدواج مسکن هست که اون از خیر ما نمیگذره. همسایه بغلی: مشکل مسکن برای ما یه جوره و برای بی خانمان ها یه جور دیگه است. اونا هم همسایه هامونن و باید یه فکری به حالشون کنیم. همسایه بالایی: آمار نشون میده که اگر تدبیری جدی در مسکن پیش بینی نشه آسیب های بزرگی در مسائل ازدواج، تربیت و رشد صحیح جمعیت بوقوع خواهد پیوست.
همسایه پائینی: اهمیت حفظ محیط زیست از نون شب هم واجبتره، چون اگه نباشه نه از نون شب اثری هست نه از سلامت. همسایه بغلی: حفظ محیط زیست از اون مقوله هایی هست که نگرش یه خانم خیلی بهتر میتونه بهش سروسامان بده. همسایه بالایی: حل مشکلات بزرگ زیست محیطی در پرتو مدیریت صحیح و اختصاص منابع مالی و انسانی و تبلیغات و فرهنگ سازی میسر میشود.
"همسایه پائینی: ما با هزار امید و آرزو رفتیم دانشگاه یه مدرکی‌ گرفتیم که بتونیم روی پای خودمون وایستیم و آیندمون رو بسازیم اما در عمل این اتفاق برامون نیفتاد و حالا حالا‌ها باید زیر چتر خانواده مون روزگار بگذرونیم. همسایه بغلی: سهم زنان ایران در بازار کار کمتر از ۲۵ درصد! جالب توجه که حضور زنان تو دانشگاه تو ایران در چند دههٔ گذشته رشد چشمگیری داشته ولی‌ ظاهراً روند جذبشون تو بازار کار چندان موفقیت آمیز نبوده.
همسایه بالائی: میزان اشتغال و اشتغال زائی امروزه یکی‌ از ملاک‌های معتبر در سنجش رشد اقتصادی یه جامعه محسوب می‌شه. تولید و توزیع ثروت نه تنها از پایه‌های اصلی‌ اقتصاد مملکته بلکه تاثیری مستقیم در میزان رضایت افراد از محیط زندگیشون داره."
همسایه پایینی: طلاق گرچه خاتمه یه دوستیه اما میتونه آغاز یه دشمنی نباشه. همسایه بغلی: تو جامعه ای که نهادی برای حمایت از خانم های طلاق گرفته نیست و طلاق گرفتن بده و قبیح انتخاب طلاق مثل انتخاب پایان زندگیه. همسایه بالایی: شناخت پیش از ازدواج، آموزش های لازم و مکانهایی برای مشاوره پیش از ازدواج برخی راههای مهم جلوگیری از طلاق است.
"همسایه پائینی: اصلا چه امکاناتی واسه سالمندان تو ایران وجود داره؟ مگه قراره هرکی‌ پیر شد فقط تکیه ا‌ش به خونوادش باشه؟ پس تکلیف آنهایی که کسی رو ندران چی‌ میشه؟ همسایه بغلی: کی‌ میتونه جز ما که بچه‌هاشون هستیم از روی محبت و با عشق واقعی‌ از پدر‌ها و مادرهامون تو پیری نگهداری کنه؟ گرچه نتایج یه تحقیق تو سال ۸۶ نشون میده که میزان رضایت سالمندان از خدمات ارائه شده در آسایشگاه ها در حد متوسط بوده.
همسایه بالائی: سوء رفتار با سالمندان یا سالمند آزاری از جمله پیامدهای افزایش تعداد سالمندان در خانواده ها و جوامع امروزیه که میزان بروز آن در دو دهه اخیر به سرعت افزایش یافته."
همسایه پائینی: حقیقت یکیه. اگه فکر کردیم درسته پاش وایسیم و اگر تردید داریم از اول خیلی تعصب نشون ندیم.همسایه بغلی: وقتی حرف از انتخاب همسر میشه باید خوب فکر کنی و تصمیم بگیری. وقتی هم تصمیمت رو گرفتی باید پاش وایسی و جانب اون رو داشته باشی اونم نه فقط یه شب بلکه تا آخرش. همسایه بالایی: عدم مداخله در امور سیاسی در جامعه بهایی به معنای دوری از تحزب و عدم جانبداری و جانبگیری های منفعت طلبانه است و نگاهش به منفعت همه عالم است.
همسایه پائینی: انگار بقای ما به داشتن دشمن معنا پيدا ميكنه. چه دشمنای واقعی كه خودمون برای خودمون درست كرديم چه دشمنای قرضی كه دائم هم دارن عليه ما توطئه ميكنن. همسایه بغلی :این حس بی اعتمادی، این حس توهم توطئه فقط با تربیت درست که مادرا نقش زیادی توش دارن تغییرمی کنه. همسایه بالائی: مواضع و جانبداری های سیاسی معمولا ناظر به منفعت هست ولی جامعه ی بهائی معتقده این جانبداری باید با ملاک حقیقت سنجیده بشه و از همین جهت حاضره جونش رو بده ولی از حقیقت وصداقت رو بر نگردونه.
"همسایه پائینی: نبود آموزش لازم برای پدر و مادرا باعث میشه روش تربیتی‌ غلط کم کم تو یه مملکتی جا بیفته و آینده یه نسلی رو با چالش‌های جدی روبرو کنه. همسایه بغلی:
وقتی‌ یه بچه کارو تو خیابون یا گوشهٔ پیاده رو میبینم اولین چیزی که تو ذهنم میاد اینه که این بچه به جای اینکه تو مدرسه باشه و بچگی‌ کنه داره از همین الان بزرگسالی رو تجربه میکنه. خدا میدونه که چه زخمهای تو روح و روانش باقی‌ میمونه. همسایه بالائی: پیمان نامهٔ حقوق کودک تنها مصداق تلاش برای فراهم اوردن بستری مناسب بر‌ا‌ی پرورش کودکان نیست، ادیان مختلف هم سعی‌ بر هموار کردن این راه داشته اند."
همسایه پائینی: با وجود اینکه در تمام دنیا تلاش میشه با گسترش فضاهای آموزشی تعداد بیشتری جذب دانشگاه ها بشن، تو کشور ما با ستاره دار کردن داتشجوهای دگراندیش جلوی تحصیل خیلی ها گرفته میشه. همسایه بغلی: طرح هائی مثل تفکیک جنسیتی در انتخاب رشته و همینطور در فضاهای آموزشی میتونه در روند حضور رو به افزایش دختران در دانشگاه ها اختلال ایجاد کنه. همسایه بالائی: موسسه علمی آزاد تلاشی هست برای جبران محدودیت های تحصیلی که برای جوانان بهائی به وجود اوردند. تا از این طریق خدمتی به جامعه ی ایران صورت بگیره اما جلوی این فعالیت محدود و خانگی هم گرفته میشه.
همسایه پائینی: خانم ها ی محترم همون قدر که دارید برای کسب حقوق بیشتر تلاش می کنید باید بدونید که جامعه هم به همون اندازه ازتون توقع بیشتری داره! همسایه بغلی: حقوق برابر مستلزم موقعیت برابره یعنی هرکسی بتونه هرکاری رو که فکر می کنه برای ترقیش لازمه انجام بده. نه اینکه بصورت قانونی تعیین بشه که چه رشته ای باید بره یا چه ورزشی رو انجام بده. همسایه بالایی: جنبش زنان جزء معدود جنبش های اجتماعی است که بخاطر نیاز جامعه و روحیه ی زنانه ای که در بطن خود داره از خشونت پرهیز کرده و عمدتا راه فرهنگی تربیتی رو پیش گرفته و با همین روش از موفقیت های بسیاری بهره برده.
همسایه پائینی: جدا از مسائلی که بطور مستقیم با نحوه استفاده از خودرو در ارتباط هست شاید ریشه‌های اصلی‌ فرهنگ رانندگی رو باید تو خانواده ها و طبقه‌های اجتماعی جستجو کنیم. همسایه بغلی : تعداد تصادفات رانندگان زن یک پنجم رانندگان مرده! اما در هر حال رفتارهائی مثل آرایش کردن در حین رانندگی میتونه خیلی خطرناک باشه. همسایه بالائی : جلوگیری یا حداقل کاهش سوانح تنها با بهبود ساختار‌های شهری و صنعت خودرو سازی ممکن نیست بلکه نیازمند تلاشی گسترده برای ارتقا سطح آگاهی‌ و فرهنگی‌ جامعه است.
همسایه پائینی: مشکلاتی که تعدد زبان های مختلف در ارتباط آدم ها ایجاد میکنه با بیشتر شدن ارتباطات جهانی بیشتر جلوه میکنه. همسایه بغلی: زبان ها بطور کلی در حال تغییرند و برخی از زبان ها در حال نابودی و جهان به سمت یک زبان بین المللی حرکت میکند و به همین دلیل آقای زامنهوف، زبان اسپرانتو را به عنوان یک زبان مشترک بین المللی پیشنهاد کرد. همسایه بالائی: یکی از راه های حفظ فرهنگ ها حفظ زبان های بومی و محلی است و لذا ضمن توجه به یک زبان بین المللی برای ایجاد ارتباطات جهانی باید در حفظ زبان های محلی و بومی هم کوشید.
" ویژه برنامه ی همسایه به مناسبت ششمین سال دستگیری هفت نفر از مدیران جامعه ی بهائی موسوم به یاران ایران نگاهی کوتاه خواهد داشت به زندگی آنها، شرایط دشوار زندان و همینطور اظهارات سایرین در مورد ایشان."
"همسایه پائینی: همه ی ما انسانیم و حق داریم فکر کنیم و حق داریم بر اساس قانون و عقایدمون عمل کنیم ما با تنوع عقایدمون مثل سیمرغیم و حقیقت پبش همه ی ماست. همسایه بغلی: راه حل مشکل عدم پذیرش عقاید دیگران فقط به دست خانم هاست فقط مادرها هستند که میتوانند از دوران طفولیت عشق را در وجود بچه ها بکارند و ریشه دار بکنند. همسایه بالائی: کار ها و فعالیت هائی مثل اقدامات آیت الله معصومی تهرانی و دیگر روشنفکران خبر نگاران و وکلا ست که میتونه فرهنگ مدارا و دگر پذیری رو بین همه ی مردم گسترش بده‬.

"

همسایه پائینی: اگر جامعه ای بی طبقه باشه چه چیز انگیزه ی کار بیشتر و پیشرفت میشه هرچند که اختلاف طبقاتی فاحش هم این انگیزه رو از بین میبره؟ همسایه بغلی: تو همه جای دنیا پولدار و فقیر وجود داره اما ملاک سالم بودن جامعه اندازه طبقه متوسطشه و چیزی که تو کشور ما خیلی‌ نگران کننده است اینه که طبقه متوسط داره کم کم محو می‌شه. همسایه بالائی : منظور از توزیع ثروت اینه که درآمد حاصل از تولید چطور میون عوامل تولید تقسیم بشه یا هر یک از بخشهای اقتصادی از چه میزان از درامد حاصل از تولید سهم ببرن.
همسایه پائینی :سراب تکرار یک حس خوب خیابان یک طرفه ایست که راه برگشتی ندارد، با پرداخت هزینه های بسیار. همسایه بغلی: زنان آسیب پذیرترین قشر اجتماع در پدیده ی اعتیادند و هیچ نوع حمایتی از طرف نهادهای دولتی و غیر دولتی برای کاهش آسیبهای خانواده ی قربانیان اعتیاد صورت نمیگیرد. همسایه بالائی: اعتیاد گرچه بیماری و عارضه ای روانی است اما ابعاد اجتماعی و اقتصادی فراوان دارد و و تاثیر زیادی بر سلامت خانواده ها ایفا میکند و راه را برای انواع بزهکاری ها هموار میکند.
"همسایه پائینی: نمیدونم چرا با اینکه عقیده، یه امر شخصیه بعضیا انقدر علاقه مندن بدونن آدم چه عقیده و مرامی داره!
همسایه بغلی: وقتی فعالان حقوق زنان بر این باورن که زنان باید از حقوق برابر برخوردار بشن تا زمانی که این اعتقاد اونا مخل قانون نباشه چرا باید باهاشون برخوردای خشنی بشه؟!
همسایه بالائی : هنوز هم حکومت ها و گروه هائی در جهان و جود دارن که با تفتیش عقاید سعی در سرکوب دگر اندیشان دارن."
"همسایه پائینی: همیشه آرزوم این بوده که در تعیین سرنوشت خودم دخیل باشم ولی وقتی شرایطش برام وجود داشت احساس کردم انگار بیشتر تحت تاثیر تبلیغات احزاب قرار میگیرم.
همسایه بغلی: انتخاب کردن و انتخاب شدن حق هر فردیه و نباید هیچ کس چه زن و چه مرد از اون محروم باشه ولی هنوز این حق در بعضی از جاها نادیده گرفته میشه.
همسایه بالائی: انتخابات یکی از وسایل تحقق دموکراسیه و مدل های مختلفی داره که هر کدوم مشکلاتی رو دارن و جامعه ی بهائی هم برای انتخاب نظام های اداری خودش الگوئی رو ارائه داده که در اون از کاندیتاتوری و تبلیغات خبری نیست."
"همسایه پائینی: با این تحولات پرسرعت به نظر میاد بعضی از قوانین مربوط به ادیان نیاز به تحول داره تا با روح ادیان هم سازگار باشه.
همسایه بغلی: تفسیرهای غلط مومنین بعضی از ادیان سبب شده تا زن همیشه دچار مشکل باشه و جلوی پیشرفتش گرفته بشه.
همسایه بالائی: ادیان متناسب با شرایط زمانی و گستره ی مشخص جغرافیائی اومدن وتعدد ادیان نشونه ای از همین امر هست و به همین جهت هر زمان متناسب با تحولات بشر لازمه ادیان تغییر کنن یا در اونها فرایندی پیش بینی شده باشه که بتونه متناسب با زمان تغییراتی داشته باشند."
بخش مورد علاقۀ شما
 
شما باورهای خود را چگونه می بینید؟
 
سن شما
 
محل سکونت؟